Korsmanin talo - asumista 1950-luvulla

Korsmanin taloksi nimetty asuinrakennus on ilmeisesti rakennettu vuonna 1874, mutta se on saanut nykyisen ulkoasunsa konemestari Konstantin Korsmanin teettämässä remontissa vuonna 1896. Tiloja käytetään sekä opetustiloina että näyttelytiloina. Korsmanin talon eteläpäädyn kahden kamarin ja keittiön asunnon kunnostus valmistui vuonna 1999 ennen kaikkea lasten ja nuorten kulttuuriperintöopetustiloiksi. Korsmanin talossa eletään vuotta 1951. Tavoitteena on elämyksellinen vierailu entisajan porilaiskodissa, jossa kaikkiin esineisiinkin saa koskea.

Korsmanin talo on avoinna myös yleisölle tiettyinä toimintapäivinä, kesällä sekä sopimuksen mukaan. Tällöin Korsmaneilla voi saada maistaa aitoa pannukaffeeta kastettavan kera (1 €). Muuten Korsmanin taloon on vapaa pääsy.

Javascript is required to view this map.
Varvinkatu 19
Pori

Korsmanin talo on avoinna myös yleisölle tiettyinä toimintapäivinä, kesällä sekä sopimuksen mukaan. Vapaa pääsy. Aito pannukaffee ja kastettava maksavat euron.


www-sivut
ylös
0 users have voted.


Puuttuuko näe ja koe kohde?

Mikäli mielestäsi jokin kohde puuttuu listalta niin kerro siitä meille.

Omat tietosi